Dokarmianie ptaków zimą

with Brak komentarzy

Zimowa sceneria przypomina czasem bajkę: świat wygląda pięknie, wokół jest biało, a dzieci szaleją na śniegu. Dla ptaków przychodzi jednak bardzo trudny okres. Przygotujmy się zawczasu do zimy i pomóżmy im przetrwać ten ciężki czas.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu (film na końcu artykułu), w którym dowiecie się Państwo więcej o tym, jak pomóc ptakom w czasie zimy oraz jak zapewnić im odpowiednie pożywienie.

 

Najważniejsze zasady dokarmiania ptaków:

1. Jeśli dokarmiamy ptaki - róbmy to w taki sposób, aby im pomóc, a nie zaszkodzić.

2. Nie rozpoczynajmy dokarmiania zbyt wcześnie, ponieważ może to zaburzyć wędrówki ptaków.

3. Jeśli zdecydowaliśmy się dokarmiać ptaki, róbmy to regularnie. Ptaki przyzwyczajają się do miejsca, w którym znajduje się pożywienie.

4. Pamiętajmy o zachowaniu czystości w karmniku. Czyśćmy go regularnie, aby nie zaczęły szerzyć się w nim choroby.

5. Nie podawajmy ptakom resztek ze stołu. Solone i przyprawione jedzenie może im tylko zaszkodzić. Suchy chleb i pieczywo nie powinno być jedynym pokarmem ptaków, może stanowić uzupełnienie ich diety. Kategorycznie nie podajmy ptakom chleba spleśniałego.

6. Dokarmianie ptaków kończymy z nadejściem wiosny.

 

Wszystkie wymienione w filmie produkty i akcesoria marki PLANTA znajdziecie Państwo w naszych sklepach.

 

 

Są to między innymi:

 

 

 

 

 

Mieszanka ziaren do dokarmiania ptaków żyjących na wolności. Przygotowana na podstawie ich potrzeb żywieniowych w okresie zimy. Zawiera ziarna zbóż, roślin oleistych, strączkowych i motylkowych oraz roślin krzyżowych. Dostarcza komplet składników odżywczych i niezbędnych minerałów w najtrudniejszym dla ptaków okresie zimy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proso żółte to roślina uprawiana przez człowieka od wieków. Jej ziarna wykorzystywane są do produkcji kaszy jaglanej. Ziarno prosa zawiera 70 % węglowodanów, 20 % białka, 10 % błonnika oraz ok. 5 % tłuszczy. Zawiera również dużo witamin i soli mineralnych. Dokarmiając ptaki zimujące w Polsce ziarnem prosa, dostarczamy im wysokoenergetyczny pokarm, który pozwoli im przetrwać trudny okres oraz korzystnie wpłynie na kondycję ptaków oraz ich upierzenie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Słonecznik czarny, ziarno to wysokoenergetyczny pokarm zimowy dla dzikich ptaków zimujących w naszym kraju. Odmiana pastewna słonecznika, tzw. słonecznik czarny ma drobne nasiona z delikatną skorupką, z którą radzi sobie większość ptaków. To najpopularniejsze nasiono dla ptaków zimą. Chętnie zjadają go sikory, dzwońce, szczygły, zięby, grubodzioby czy gile. Nasiona słonecznika zawierają dużo tłuszczu, do 35% i białko. Dzięki temu stanowi on wartościowe pożywienie, które dostarcza ptakom energii i pozwala przetrwać trudny dla nich okres.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzwonek słonecznikowy to wysokoenergetyczna, pełnoporcjowa karma w postaci dzwonka do dokarmiania dzikich ptaków zimą. W skład dzwonka wchodzi słonecznik i spoiwo organiczne. Dzwonek posiada uchwyt ułatwiający zawieszenie go na drzewie czy karmniku. Dzwonek słonecznikowy to wysokoenergetyczny pokarm w ciekawej formie, który zapewni ptakom przetrwanie zimy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzwonek ziarnowy to wysokoenergetyczna, pełnoporcjowa karma w postaci dzwonka do dokarmiania dzikich ptaków zimą. W skład dzwonka wchodzą ziarna pszenicy, kukurydzy,  słonecznika, prosa, jęczmienia,  orzechy arachidowe  i spoiwo organiczne. Dzwonek posiada uchwyt ułatwiający zawieszenie go na drzewie czy karmniku. Dzwonek ziarnowy to wysokoenergetyczny pokarm w ciekawej formie, który zapewni ptakom przetrwanie zimy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzwonek tłuszczowy to mieszanina ziaren zbóż zatopionych w tłuszczu,  przygotowana w taki sposób, aby zapewnić ptakom odpowiednią dawkę energii w mroźne i śnieżne dni. Dzwonek tłuszczowy dostępny jest w dwóch wariantach: w plastikowym pojemniku, który można zawiesić w dowolnym miejscu w ogrodzie, lub ze specjalną zawieszką zatopioną w mieszance, dzięki której dzwonek można wyjąć z pojemnika i zawiesić go bezpośrednio na drzewie lub w innym miejscu, w którym planujemy dokarmiać ptaki.

 

 

 

 

 

 

Po produkty, więcej informacji i szczegółów na temat oferty sklepu z Artykułami Gospodarstwa Domowego zapraszamy do Rolniczo-Handlowej Spółdzielni pracy w Nowym Sączu przy ulicy Zielonej 49.