Jak nawozić kwiaty balkonowe?

with Brak komentarzy

Balkon to wizytówka domu. Bywa też tak, że jest jedynym miejscem, gdzie możemy mieć kontakt z przyrodą, ale również miejscem, gdzie w relaksującym otoczeniu można odetchnąć po trudach całego dnia. Zanim zdecydujemy się na konkretne kwiaty, warto zastanowić się, jakie warunki panują na naszym balkonie czy tarasie.

Dlaczego jest to ważne? Balkon o wystawie północnej czy wschodniej wymagać będzie posadzenia roślin cieniolubnych. Na balkonie o wystawie południowej czy zachodniej możemy posadzić rośliny lubiące słońce.

 

 


Sadzonki posadzone w specjalnie przygotowanym podłożu mają zapewnione składniki odżywcze na start. Po około 2 – 3 tygodniach powinniśmy zacząć dokarmiać rośliny balkonowe.

Do wyboru mamy:

  • nawozy granulowane,
  • krystaliczne,
  • płynne.

 

Możemy wybrać nawozy do konkretnej grupy roślin, np. do pelargonii lub po prostu do roślin kwitnących. Rośliny wieloletnie, np. iglaki zasilajmy nawozami przeznaczonymi do iglaków. Jeśli na naszym balkonie rosną rośliny owocujące czy prowadzimy mini ogródek warzywny, również te rośliny zasilmy specjalnie dla nich skomponowanym nawozem.

 

Pamiętajmy jednak, aby stosować się do zaleceń producenta i nie przesadzać z nawożeniem. Zbyt duża dawka nawozu spowoduje przeciwny do oczekiwanego efekt.

 

Dla osób ceniących wygodę na rynku dostępne są również nawozy długodziałające, jak Polikote do roślin balkonowych i kwitnących. Stosuje się je już podczas sadzenia i miesza z podłożem. Dzięki dwóm frakcjom granul (nieotoczkowanych i otoczkowanych) działa dwufazowo: odżywiając rośliny bezpośrednio po aplikacji oraz długofalowo, a efekty nawożenia widoczne są do 4 miesięcy od aplikacji.

 

 

Zwalczanie szkodników i chorób

 

Rośliny rosnące na balkonach i tarasach, tak jak wszystkie rośliny narażone są na ataki ze strony szkodników. Dlatego musimy je stale monitorować i zawczasu reagować na jakiekolwiek choroby czy szkodniki. Najczęściej na roślinach balkonowych można spotkać mszyce, przędziorki i mączliki. Są to szkodniki, których łatwo możemy się pozbyć, stosując ekologiczne metody, np. Afik na mszyce, czyli preparat oparty na naturalnych polisacharydach. Działa w sposób mechaniczny przez utworzenie kleju wokół szkodników, na powierzchni opryskanych roślin. Przy wilgotnej pogodzie lub nieodpowiedniej pielęgnacji roślin mogą pojawić się również choroby grzybowe, jak mączniak, rdza czy plamistość liści. Z tymi chorobami musimy walczyć specjalnie do tego przeznaczonymi środkami ochrony roślin dostępnymi w centrach ogrodniczych.

 

 

A jak i czym nawozić kwiaty w skrzynkach i donicach, na balkonach i tarasach naszych domów, by je wzmocnić i utrzymać wysoki stopień kwitnienia - tłumaczy pan Wiesio w filmie poniżej.

Wszystkie wymienione w filmie produkty i akcesoria marki PLANTA znajdziecie Państwo w naszych sklepach.

 

Zapraszamy na film przygotowany przez firmę Planta: