Jak sadzić cebulki kwiatowe

with Brak komentarzy

Wiosna to czas sadzenia cebul, bulw i kłączy roślin kwitnących od lata do jesieni.

 

Cebule, bulwy, kłącza... czym są?

   

Cebulki to swego rodzaju kapsuły życia - ukrywają kompletne (czasowo tylko uśpione) formy roślin. Wystarczy posadzić je w ziemi i cierpliwie czekać, aż wyjrzą z niej zielone kiełki. To właśnie rośliny cebulowe przynoszą nam wiosną najwięcej radości. W rzeczywistości mówiąc o cebulkach, myślimy o cebulach właściwych, kłączach, bulwach i bulwiastych łodygach podziemnych

Cebula to część podziemna rośliny składająca się z wielu warstw. Przykładem roślin cebulowych są: narcyz, tulipan, lilia, szafirek, przebiśnieg czy hiacynt.

Kłącza przypominają korzeń, ale w rzeczywistości mogą być podziemną łodygą, zawierającą zarówno korzenie jak i pędy. Kłącza rozrastają się pod ziemią bardzo szybko. Najbardziej znane rośliny to canna (paciorecznik) czy irysy. Łatwo je rozmnażać przez podział kłącza.

Bulwy to krótkie i grube owalne podziemne części łodygi pokryte pąkami. Rośliny takie jak: dalie, liliowce, kaladium, zawilec, begonia, glorioza, syngonium wyrastają z nabrzmiałych bulw.

 

Sadzenie cebulek

 

 

Cebule, bulwy i kłącza kwiatów kwitnących latem sadzimy na wiosnę. Są to rośliny zazwyczaj bardzo wrażliwe na niskie temperatury, dlatego na zimę muszą być wykopywane i przechowywane w pomieszczeniach.

Głębokość na jakiej sadzimy cebule, uzależniona jest od ich wielkości. Zazwyczaj głębokość ta równa jest dwóm lub trzem wysokościom cebuli. Sadząc cebule w lekkich glebach, możemy sadzić nieco głębiej. Odstępy pomiędzy cebulami powinny wynosić ok. 2-3 szerokości cebuli. Przed posadzeniem cebule można namoczyć w środku grzybobójczym.

Pamiętajmy: zawsze sadźmy cebulki piętką do dołu. Jeśli mamy problem z odróżnieniem, gdzie jest góra a gdzie dół cebulki, bezpieczniej jest położyć ją na boku i wtedy przykryć ziemią.

Zaleca się sadzenie cebul w grupie, po kilka w jednym, większym dole. Gdy urosną i zakwitną, będą stanowiły barwną plamę w ogrodzie. Cebulki posadzone symetrycznie wyglądają nienaturalnie.

 

Jak wybrać właściwe produkty?

   

W sklepach ogrodniczych wybór cebulek jest olbrzymi, dlatego każdy znajdzie coś dla ciebie. Paleta barw kwiatów, różnorodność kształtów i rozmiarów roślin, pozwoli na skomponowanie rabaty nawet przez najbardziej wymagającego ogrodnika. Kupując cebulki, należy zwrócić uwagę, aby były one zdrowe, jędrne, bez plam, narośli i innych uszkodzeń. Najlepiej zaopatrywać się w nie w sprawdzonych sklepach ogrodniczych.

Zapraszamy! Nasi doradcy udzielą fachowej pomocy w wyborze najlepszych produktów.

 

 

Wszystkie wymienione w filmie produkty i akcesoria marki PLANTA znajdziecie Państwo w naszych sklepach.

 

Zapraszamy na film przygotowany przez firmę Planta, w którym Pan Wisio wytłumaczy: czym kierować się przy wyborze bulw dalii oraz kiedy i w jaki sposób je sadzić.